Praktykalia - przewodniki, mapy, książki

Aby lepiej poznać to co się wkrótce będzie oglądać warto sięgnąć po ksiązki, przewodniki, albumy czy atlasy opisujące i przedstawiające dany region. Oczywiście Napal nie jest w Polsce zbyt popularnym miejscem wypoczynku, stąd też wybór książek czy map jest ograniczony. Zostaje zatem literatura w języku angielskim. Dużo pozycji można znaleść również w języku niemieckim.

Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór książek, przewodników, albumów i atlasów o Nepalu i Hmalajach:

Przewodniki - uważam, że przewodnik Rough Guide o Nepalu jest o niebo lepszy od odpowiednika Lonely Planet. W pierwszej zatem kolejności polecamy przewodnik "Nepal" Rough Guide, który zawiera szereg interesujących informacji o Nepalu, w tym o Kathmandu, okolicznych miastach i reszcie kraju. Dla porównania można też zaopatrzyć się w przewodnik "Nepal" Lonely Planet, ale uważam, że to strata pieniędzy w przypadku, gdy mamy już przewodnik Rough Guide. Oczywiście oba przewodniki nieco się różnią i każdy z nich znajdzie zapewne swoich fanów - cóż, mój wybór jest subiektywny :-).W obu powyższych przewodnikach można natomiast całkowicie pominąć część dotyczącą trekkingu - informacje są bardzo ogólne, a trasy niezbyt dokładnie rozpisane. Tutaj polecam przewodnik Lonely Planet "Trekking in the Himalaya". Przewodnik zawiera szereg interesujących informacji, zarówno o przygotowaniach do trekkingu i medycznych aspektach takiej wyprawy (dobry rozdział o chorobie wysokogórskiej), jak i o poszczególnych trasach trekkingowych. Całość okraszona jest niezłymi zdjęciami, które dają przedsmak przygody. Przewodnik jest trochę pisany z punktu widzenia amerykańskiego turysty, więc nie należy się przejmować wszystkim co tam napisali - zweryfikowaliśmy niektóre kwestie w praktyce i nie było tak źle.

Przed wyjazdem wpadły w moje ręce jeszcze dwa inne przewodnik poświęcone w całości trekkingowi w Himalajach - a mianowicie "Everest: A Trekker's Guide" Kev Reynolds, wydawnictwo Cicerone Press oraz "Trekking in the Himalaya" Hashmat Singh oraz Pallav Das, wydawnictwo Roli & Jansen. Ten pierwszy ma bardzo dobrze opisany szlak, z informacjami gdzie i co dokładnie można zobaczyć. Uważam go za najlepszy przewodnik trekkingowy, który wpadł mi w ręce. Zaletą tego drugiego są bardzo ładne zdjęcia.

Jesli ktoś z angielskim jest na bakier albo woli rodzimą literature, to warto rozważyć przewodnik Janusza Kurczaba "Trekking w Himalajach Nepalu", wydawnictwo Sklep Podróżnika. Jego podstawową zaletą są dosyć szczegółowo rozpisane trasy trekkingów (szczególnie w trudniejszym miejscach) oraz doskonałe mapki obrazujące przebieg poszczególnych tras. Polecam ten przewodnik jako doskonałe uzupełnienie przewodników zagranicznych.

Większość z powyższych przewodników podaje nie tylko suche fakty, ale także szereg różnych interesujących ciekawostek z "życia" Nepalu i trekkingów w szczególności.

Mapy - w Polsce nie znalazłem żadnego polskiego wydania mapy tego regionu Himalajów. Pozostał zatem eBay i zagraniczne sklepy internetowe. Map jest bardzo dużo, ale nie różnią się one zbytnio od siebie. Ostatecznie mój wybór padł na mapę wydawnictwa Shangri-La - KHUMBU w skali 1:50.000 obejmującą rejon od Lukli do Everest base Capm i Gokyo. Mapa bardzo nam się przydała. Warto zrobić sobie ksero bo w warunkach trekkingowych bardzo szybko mapa się niszczy i przeciera. Doskonały wybór map znajdziecie na Thamel-u.

Albumy - cdn. :-)


Copyright © Lukasz Kuczkowski i Michal Rzeszewski
Copyright © (zdjęcia) Łukasz Kuczkowski, Michał Rzeszewski i Piotr Życki (banner, strona główna)